0507 328 01 35
ŞEKER ÖLÇÜMÜ
ŞEKER ÖLÇÜMÜ

ŞEKER ÖLÇÜMÜ

 

Kan şekerinizi ölçmek için, bir damla kanınıza ihtiyaç vardır. Hemen bütün hastalar bunu, parmak uçlarını delici bir aletle delerek sağlar. Kan şekerinizi düzenli bir şekilde ölçme alışkanlığını kazanmanız son derece yararlıdır, çünkü ölçüm sonuçları size ve doktorunuza tedavi şeklinizde yapmanız gereken değişiklikler için yol gösterir.


Amaç, beslenme alışkanlıklarınızı, fiziksel aktivitelerinizi ve insülin tedavinizi dengelemeniz; böylelikle kanınızdaki şeker miktarını normal değerler arasında tutmanızdır. Buna “Kan şekeri kontrolü” adı verilir.


Şeker ölçümü, kanda bulunan glikoz miktarını belirlemek için yapılan bir testtir. Kan şekerinin yüksek veya düşük değerlerde olması sağlık için risk oluşturabilir. Bu nedenle özellikle diyabet hastalarının kandaki glikoz seviyesinin düzenli olarak izlenmesi gerekir. 


Kan şekerini düzenli olarak takip etmek, komplikasyonların önlenmesinde son derece etkilidir. Kandaki glikoz vücut için enerji kaynağıdır. Fakat diyabet söz konusu olduğu zaman vücut, kanda bulunan glikoz miktarını dengelemekte zorlanır. Diyabet hastası olan kişilerin kan şekerini dengede tutmak için sadece diyet ve egzersiz yeterli değildir. Çeşitli ilaçlarla tedavinin desteklenmesi önemlidir. Şeker hastalığı tanısı konmuş kişilerin diyet egzersiz programının profesyonel olarak planlanması gerekir. Kan değerlerine ve kan şekeri değerlerine göre planlanmayan programlardan olumlu sonuç elde edilmesi zordur. Hatta bazı riskleri de beraberinde getirir. Yaşam standartlarını düşürmeden, sağlıklı bir hayat sürdürebilmek için polikliniğimizde şeker ölçümü yaptırabilirsiniz.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014